top of page

Hra s modelínou: Senzomotorická dobrodružství (nejen) pro předškolní děti

Děti mají úžasnou schopnost objevovat svět prostřednictvím svých smyslů. Senzorické aktivity hrají významnou roli v jejich rozvoji, a to nejen z hlediska fyzického, ale i kognitivního a emocionálního. Jednou z nejoblíbenějších smyslových her je práce s modelínou. Pojďte se mrknout, jak se do světa modelování ponořit společně s dětmi.


 

Proč jsou senzorické aktivity důležité pro předškolní děti?

Smyslové aktivity hrají klíčovou roli v dětském rozvoji, protože umožňují dětem objevovat, zkoumat a porozumět světu kolem sebe prostřednictvím smyslových orgánů. A nejkrásnější na tom je, že jim to obvykle dělá ohromnou radost. Schválně, mrkněte do kategorie, jaké všechny benefity smyslové hry mají.V hlavní roli modelína

Měkká i tvrdá, studená i zahřátá, někdy lepivá, jindy trochu mastná, voňavá, mnohobarevná, pružná nebo drobivá... Modelína je mimořádně tvárná a má tolik možností, že by to vydalo na celou knihu, nejen na skromný blogový článek. A nejlepší je, když máme modelíny na hraní co nejvíc. To je předně důvod, proč tento článek vůbec vznikl.


Malé kelímky nebo ještě menší válečky koupené v obchodě jsou totiž většinou velmi neuspokojivé. Jednak je děti většinou rychle zamíchají do sebe a vznikne něco, co vypadá tak akorát špinavě, jednak časem zplesniví nebo vyschnou a rozdrolí se. Kupovat stále nová balení hotové modelíny pak není nic moc. Proto mě nadchla možnost udělat si modelínu vlastní. A protože jsem vyzkoušela několik receptů a jen jeden mi přišel vyhovující, rozhodla jsem se ho sdílet dál :)


Recept na domácí modelínu

 • 2 hrnky hladké mouky

 • 3/4 hrnku soli

 • 4 lžíce prášku do pečiv a s vinným kamenem (nebo přímo vinného kamene)

 • 2 hrnky vlažné vody

 • 2 lžíce rostlinného oleje

 • potravinářské barvivo

 • potravinářské aroma nebo kvalitní esenciální olej

Smíchejte suché ingredience a přidejte do nich olej. Ve vodě rozmíchejte potravinářské barvivo a případně aroma. Pokud chcete obarvit modelínu více barvami, budete potřebovat gelové barvy a přidáte je až nakonec do hotové modelíny.


Vše smíchejte v nepřilnavém hrnci a začněte zahřívat. Hmotu na modelínu je potřeba dobře propařit. Těsto se začne postupně odpalovat do jedné velké koule. I poté, co se vše spojí, ještě alespoň pět minut těsto vařte. Vydržte až do chvíle, kdy se bude hmota zdát téměř přesušená. Pozor, aby se nespeklo.


Nechte vychladnout pod utěrkou. Následně těsto ještě prohněťte a jestli chcete vícebarevné modelíny, toto je chvíle rozdělit hmotu na menší díly a přidat gelové potravinářské barvivo.


Zcela vychladlé uložte do krabičky nebo sáčku. Bez lednice modelína vydrží podle uskladnění cca týden. Pak začne lepit, nicméně se stále dá využít k senzorickým hrám (třeba zábaly na ruce, lovení ukrytých pokladů apod.). S lednicí se udává životnost až tři měsíce, ale děti to zcela jistě spotřebují dříve :)


Problémy s modelínou a jejich řešení

Každá ingredience v modelíně má svou roli a účel:

 • Mouka: Lepek v mouce se váže s vodou do hmoty. Je tedy potřeba použít běžnou lepkovou mouku.

 • Sůl: V modelíně slouží sůl jako konzervant a váže vlhkost. Zabraňuje bujení mikrobů, zabraňuje okorání a zajišťuje správnou texturu modelíny.

 • Vinný kámen: Důležitá ingredience, která rozhoduje, jak bude modelína jemná a flexibilní. Bez něj bude modelína suchá a drolivá.

Modelína je příliš lepivá

Pokud je modelína příliš lepivá, je to nejspíš jednou z těchto příčin:

 • Nesprávný poměr mouky a vody - příliš málo mouky

 • Příliš málo soli

 • Mouka se při vaření dostatečně nepropařila, zkuste příště těsto vařit o 2 - 3 minuty déle

 • Při delším skladování modelína ztrácí přirozeně strukturu, lze vyřešit zapracováním trošky mouky před použitím

Modelína je příliš suchá

Pokud je modelína příliš suchá, může to být některou z následujících příčin:

 • Nesprávný poměr mouky a vody - příliš mnoho mouky, spolu s vodou přidejte i trošku víc oleje

 • Při delším skladování, zvlášť s přístupem vzduchu - postupně zapracovávejte do modelíny po malých troškách vodu

Aktivity s modelínou

K čemu tedy využívám modelínu při práci s dětmi konkrétně já? Především na rozvoj taktilního vnímání a jemné motoriky, ale když se to hodí, vytvářím z ní třeba i aktivity pro kognitivní trénink. Krásné barvy a vůně využívám jako příjemný bonus a motivační prvek a někdy děti hádají, čím asi modelína voní.


Skvělými pomůckami ke hře je třeba hra na pečení, na cukrárnu, na zahrádku, vesmír... Pokud chci, aby děti použily specifický pohyb (např. válení válečku oběma rukama kvůli bilaterální integraci), tvořím s nimi a předem jim ukážu, co si společně můžeme vyrobit. Výhoda domácí modelíny je, že se nemusíte držet zpátky při míchání dalších materiálů do modelíny - vyrobit novou várku je stejně lepší než dlouho skladovat tu starou :)


Hra na pečení sušenek - samozřejmě i s posypkami a "marmeládou" :)

Na další herní náměty se můžete podívat třeba zde.Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page