top of page

Smyslová výchova není jen pro předškoláky!

Aneb proč je senzorická stimulace důležitá pro všechny děti se speciálními vzdělávacími potřebami. 

Není žádnou novinkou, že učení funguje nejlépe, když je zapojeno vícero smyslů naráz. Za normálních okolností jsou našimi dominantními smysly zrak a sluch. Ty jsou také zpravidla nejvíce oslovavané ve výuce. Existuje nicméně mnoho příčin, které oslabují zpracování zrakových a sluchových vjemů. To je přece jen podstata speciálních vzdělávacích potřeb - běžné výukové metody u těchto dětí selhávají nebo díky nim děti nedosahují optimálních výsledků.


Izraelský výzkum nedávno potvrdil něco, co odborníci z praxe dobře vědí - dětem s dyslexií nestačí informace říkat, protože mají narušenou sluchovou paměť. Zvukové signály se jim vytrácejí z paměti v řádu sekund. Potřebuji tedy učivo vidět, ohmatat, prožít. Je to pro ně ještě důležitější než pro intaktní děti. U dětí bez obtíží dochází k tomu, že informace tak nějak mimochodem vstřebávají. Ani nevíte jak a dítko má najednou cit pro jazyk, ví o věcech, které jste mu nikdy výslovně neřekli, napodobuje a celkově se aktivně ladí na svoje okolí. Tenhle proces je u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami často významně narušený, protože vyžaduje optimálně fungující mozek a zpracování informací. A tím ony prostě nedisponují, nemají k tomu potřebné neurologické nástroje. Je tedy potřeba pomoci trochu oklikou.


Nejsnáze zařadíme do podpory dětí pohyb a hmat. Pohyb mimo jiné stimuluje smysl pro rovnováhu a propriorecepci (vnímání vlastního těla v prostoru), dva mimořádně důležité a přitom často opomíjené smysly. Hmatem pak vnímáme nejen přes prsty a dlaně rukou, ale přes celou kůži. Ani nohy bychom z hmatu neměli vyloučit. Takže když máme vhodné hmatové pexeso, nemusejí spolupracovat jen dvě ruce, ale třeba i ruka s nohou! Inspirovat se můžete například úvodním obrázkem, který ukazuje právě takovou pomůcku. Najdete ji pod heslem silikonové smyslové pexeso nebo hmatové podlahové disky. Dobré také je, když využijeme různé materiály, stále jen přesouvat papírové kartičky po stole se rychle omrzí.


S čichem je to trochu náročnější. Díky pachům se nám vybavují komplexní vzpomínky a emoce. To je skvělé, ale jak to využít k učení? Mámě zhruba dvě možnosti. První je využít čich k učení nepřímo - pomocí příjemné vůně umožnit dětem se více zpřítomnit a relaxovat. Zejména u úzkostnějších nebo agitovanějších dětí potřebujeme při učení myslet na snižování stresu. Pomohou v tom aroma lampy, difuzéry, nebo třeba čichové tyčinky. Je snadné si pomocí malé plastové nádobky čichovou dózičku dokonce i vyrobit. Přímější způsob, jak podpořit učení, je spojit si danou vůni s určitým tématem. Mozek si totiž ochotněji vybavuje informace ve stejném prostředí, v jakém se je naučil. Děti tak mohou mít problém si ve škole vybavit něco, co se naučily doma. Čichovou dózu je snadné mít v kapse a může pomoci tento problém překlenout.


Zajímalo by vás, co konkrétně se hodí na podporu Vašeho dítěte? Můžeme se sejít ne nazávazné úvodní konzultaci a pobavit se o tom, zda by se pro Vás služby SSPP Klára hodily.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page