top of page

Knižní koutek: Život s vysokou inteligencí

Druhý díl Knižního koutku přináší náhlad do světa nadaných. Kdo by si tuhle knihu měl určitě přečíst? Jsou v knize i nějaké praktické rady, jak na vzájemnou komunikaci? Pomůže Vám kniha pochopit svoje nadané dítě nebo se dozvíte jen neosobní poučky? Mrkněte do recenze.


Život s vysokou inteligencí

 

Knihu s podtitulem Průvodce pro nadané dospělé a nadané děti napsala Monika Stehlíková a v roce 2016 ji vydalo nakladatelství GRADA.


Monika Stehlíková je terapeutka ACT (Acceptance and Commitment Therapy, česky terapie přijetí a odevzdání), poskytuje terapii a poradenství pro nadané a je také lektorkou mindfulness. Kromě knihy Život s vysokou inteligencí napsala také knihu Nadané dítě.


„Tato kniha je napsané především pro vás, nadané a citlivé lidi, kteří si někdy připadáte, že sem nepatříte, nechápete druhé lidi, jejich motivaci ani jejich způsob myšlení a oni nechápou vás.“

citát z úvodu knihy


Kniha je členěná do kapitol, které se postupně zabývají různými aspekty nadání. Nejprve se snaží zodpovědět, kdo je to vlastně nadaný člověk. Věnuje se i neurovědeckému pozadí nadání, stručně a srozumitelně. Rozsáhle se věnuje prožívání nadaných lidí, osobnostním charakteristikám a výzvám, které přináší zvýšená citlivost, která velmi často nadání doprovází. Aby autorka ilustrovala, jak rozmanitě se nadání projevuje, nabízí v šesté kapitole i šest skupin nadaných dětí, které spojují podobné charakteristiky. Tam si čtenář lehce uvědomí, že ideál nadaného dítěte jako toho chytrého, hodného a studijního, může být na hony vzdálená realitě.


Kniha však pokračuje za dětský věk tím, že nabízí témata jako je nadaný člověk v pracovním procesu. V závěru knihy nabízí také neméně důležitou kapitolu s názvem Jak z toho ven?, ve které autorka vede čtenáře mimo jiné k posílení vlastního duševního zdraví a vyrovnání se s vlastními specifiky, jde-li o čtenáře nadaného. Pro rodiče, který řeší problematiku nadání u svého dítěte to také může vhodně nasměrovat.


Co na knihu říkám já? Pro mě osobně byla velmi obohacující a řadím ji mezi nejzásadnější knihy, které jsem kdy četla. Místo odborných pouček přináší velmi lidský, názorný vhled do způsobu, jakým mohou nadaní a senzitivní lidé přemýšlet a cítit. Aniž by kniha nabízela zjednodušující „kuchařku“ s postupy a návody navádí čtenáře, aby se více vcítil do kůže nadaného člověka. Autorce se toho podařilo navíc dosáhnout bez rozvláčného rozepisování se. Z profesního hlediska jsem velmi ocenila propojení s neurovědou, zejména vysvětlení smyslových specifik a fyziologie mozku nadaného člověka.


Tuto knihu mohu vřele doporučit.


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page