top of page

FAQ: Primární reflexy a neurovývojová stimulace

V tomto článku se spoelčně podíváme na nejčastěji kladené otázky týkající se primárních reflexů a neurovývojové stimulace.

 

Jak poznám, že moje dítě má přetrvávající primární reflexy?

Primární reflexy mají typické i méně typické symptomy, můžete se na ně podívat například zde. Obecně lze říct, že pokud byl raný motorický vývoj s odchylkami (omezení hybnosti po porodu, vynechání nebo překotný průběh plazení a lezení, problémy se zvedáním hlavičky, otáčením atd.), pokud je dítě motoricky neobratné nebo naopak velmi zrychlené nebo pokud jsou přítomné další neurovývojové obtíže typu poruch učení, dysfázie, poruch pozornosti, poruch autistického spektra a dalších, pak budou velmi pravděpodobně přítomné i primární reflexy. Jednoznačně Vám to zodpoví nicméně jen diagnostika.


Jak diagnostikujete primární reflexy?

Pomocí pohybových testů. Pro děti nebývají nijak extra obtížné, nezpotí se u nich, nezadýchají se, ani je testy nijak nebolí. Je nicméně nezbytná jejich aktivní spolupráce.


Proč u mého dítěte přetrvaly primární reflexy?

To nejde jednoznačně zodpovědět. Někdy během těhotenství, porodu nebo těsně po porodu došlo k drobnému neurologickému narušení vývoje. Tyto drobné potíže způsobuje široká škála příčin - fyzický, psychický nebo chemický stres matky během těhotenství, porodní komplikace nebo komplikace zdravotního stavu dítěte těsně po porodu. Maminky se někdy trápí průběhem porodu (například porodu za pomoci VEX). Někdy je ale porod komplikovaný právě kvůli tomu, že dítě nemá dostatečně rozvinuté primární reflexy. Jejich důležitá role spočívá mimo jiné v tom, aby dítě dobře prošlo porodními cestami.


Moje dítě je ale sportovně aktivní a je velmi obratné. Jak může mít primární reflexy?

Této časté a zajímavé otázce jsem věnovala celý článek.


Co když se primární reflexy neodcvičí? Zůstanou do dospělosti?

To záleží na tom, kolik reflexů a v jaké síle přetrvaly. Když je to třeba jeden a velmi mírně, je velmi slušná šance, že se během dětství díky běžné pohybové aktivitě inhibuje sám. Jakmile jich ale přetrvalo víc a nebo i jeden ale ve vysoké míře, šance na spontánní vymizení jdou velmi výrazně dolů. Jednoduše proto, že pro inhibici těchto reflexů jsou většinou potřeba dost specifické pohyby, které ale později v životě prostě neděláme - rozhodně ne stejným stylem jako novorozenci a kojenci. Některé druhy pohybu mohou navíc být dětem nepříjemné, protože daný reflex dráždí, takže se jim snaží vyhnout nebo je nějak obejít. A jsou to většinou ty pohyby, které přispívají k inhibici primárních reflexů.


Takže ano, když se výrazněji přetrvávající primární reflexy neodcvičí, je velká šance, že zůstanou do dospělosti.


A jak se primární reflexy v dospělosti projevují?

Velmi různě v závislosti na tom, které primární reflexy zůstanou aktivní. Mohou přispívat různou měrou k mnoha zdravotním komplikacím - přetěžování pohybového aparátů, rozvoji hypertenze, problémům s duševním zdravím, dřívějšímu nástupu očních vad... Mohou mít však i vážnější následky. Jeden z reflexů vázaný na úlek může zapříčinit například to, že při silném leknutí řidič v autě rozhodí ruce, místo aby je udržel na volantu.


Jak se jde primárních reflexů zbavit?

Primární reflexy inhibuje neurovývojová stimulace/terapie.


Jak neurovývojová stimulace probíhá?

Jde o fyzické cvičení, které stimuluje neurologický rozvoj v potřebných oblastech mozku. Cviky začínají od velmi jednoduchých a jejich náročnost se postupně zvyšuje. V SSPP využívám systém, který vytvořila dr. Marja Volemanová. Ten následuje přirozený vývoj dítěte v prvním půl roce života. Ve světě nicméně existují různé přístupy k inhibici primárních reflexů.


Cvičení zabere do 10 min denně plus samozřejmě čas, který je potřebný pro náhanění dítěte po domě :)


Mohou cvičit i sourozenci?

Mohou. NVS je cvičení, které posiluje střed těla, má tedy benefity i pro děti bez primárních reflexů. Sourozenec, který sám obtíže nemá, se klidně může přidat.


Mohou cvičit i dospělí?

Ano. Komu z nás dospělých by se nehodilo posílit hluboký stabilizační systém páteře, že? :) Primární reflexy jdou cvičením inhibovat i u dospělých.


Když se primární reflexy odcvičí, tak už se nevrátí?

Pokud se dokončí celý program NVS, tak se primární reflexy za běžných okolností nevrátí. Pokud se cvičení v průběhu přeruší, mohou se některé primární reflexy opět vybavit. Pokud během života dojde k traumatické události (úraz, duševní trauma, chemické trauma - např. drogy atd.), mohou se primární reflexy opět vybavit.


Jak dlouho cvičení trvá?

V systému Neurovývojové stimulace - Pohybem se učíme podle dr. Volemanové je minimální časová dotace přibližně rok. To se ovšem týká dětí, které cvičí buď preventivně, nebo mají velmi mírné obtíže. V SSPP Klára se potkávám spíše s dětmi, které mají výraznější obtíže a tam je vhodné se připravit na cca rok a půl cvičení - u dětí s vážnými problémy to však může jít až ke dvěma letům.


Kam se mám obrátit, abych zjistila, jestli má moje dítě primární reflexy?

Doporučuji podívat se na seznam certifikovaných pracovišť. V Brně je certifikovaným pracovištěm i SSPP Klára.Potřebujete probrat konkrétně svoje dítě nebo sebe?

Můžete si se mnou domluvit nezávaznou konzultaci.Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page