top of page

Podpořit, ale nepřetížit! Neurovývojová stimulace dostala svou konferenci

Obrázek autora: Klára JabůrkováKlára Jabůrková

S rozvojem podpůrných terapií, jako je například neurovývojová stimulace, vyvstává palčivé téma - jak děti efektivně podpořit a zároveň je nepřetížit? Odpověď hledala První Česko - Slovenská on-line konference NVS.


Konference neurovývojové stimulace

 

Moderní péče o děti s vývojovými obtížemi si žádá mezioborovou spolupráci a komplexní pohled na děti a jejich vývoj. Ať už se řeší primární reflexy, sportovní výkon nebo třeba reedukace se speciálním pedagogem, širší pohled na věc se vždy hodí.


Když si například položíte u dítěte s dyslexií otázku Jak naučit dítě číst?, odpověď rozhodně není tak přímočará, jak by se mohlo zdát! Nestačí prostě začít procvičovat čtení. Je potřeba si položit další otázky - jak je na tom dítě s nástroji, které ke čtení potřebuje? Má upevněná písmena? Dokáže je složit do celého slova? Pokud ne, v čem je problém - špatná metoda výuky čtení, oslabené sluchové vnímání, oslabené zrakové vnímání, oslabené oční pohyby, potíže s pozorností, primární reflexy? Ušetřím Vám hledání odpovědi, většinou jde o kombinaci více zmíněných problémů.


Je potřeba sestavit takový plán, který dítě nepřetíží a zároveň zajistí, že žádný důležitý aspekt nezůstane opomenut.

Pokud chceme tedy naše dítko z příkladu naučit číst, musíme ho nejdřív vybavit potřebnými nástroji, aby se mu čtení mohlo dařit. Není to rychlá cesta a málokdy si u toho vystačíme pouze s jednou odborností. Kupříkladu sluchové a zrakové vnímání řeší speciální pedagog, ale takové oční pohyby, na to už je potřeba zase ortoptista. Je proto na zodpovědnosti každého odborníka, aby udržoval kontakty s dalšími obory a neustále držel krok s moderními výzkumnými poznatky. A proto máme konference!


Na konci ledna se uskutečnila První Česko - Slovenská on-line konference NVS organizovaná dr. Marjou Volemanovou. Záměrem bylo propojení odborníků z různých oblastí, kteří ve své práci či výzkumu řeší primární reflexy u dětí a tím se podílejí na moderní, komplexní péči. Ústředním tématem bylo propojení neurovývojové stimulace s dalšími terapiemi. Nechybělo však ani využití neurovývojové stimulace u předškoláků nebo ve sportovní přípravě dětí a mládeže. Vědeckou sféru zastupovali výzkumníci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, kteří šetří vliv neurovývojové stimulace na kognitivní funkce (paměť, pozornost, myšlení, řeč) nejen u dětí s vývojovými poruchami, ale také dopady přetrvávajících primárních reflexů na děti bez vývojových poruch.


Dávno pryč jsou ty časy, kdy diagnostika vývojové poruchy (například dyslexie, ADHD, vývojové dysfázie a dalších) znamenala finální, konečnou nálepku, se kterou se už nic nedá dělat. V moderní době existují spolehlivé, odborně ověřené přístupy, které zásadním způsobem zmírňují dopady vývojových poruch na kvalitu života a učení dětí, nyní i do budoucna. Jedním z nich je neurovývojová stimulace, k ní se mnohdy kombinují reedukace se speciálním pedagogem, ortoptická cvičení, poslechové terapie, fyzioterapie i další podpůrné přístupy, dle individuální potřeby. Pokud jste rodičem a hledáte podporu pro své dítě, neváhejte a obraťte se na odborníky ve svém okolí. V Brně to může být třeba i SSPP Klára.



Jste odborník, kterého by konference zajímala? Její záznam je ještě stále dostupný!





 

Comments


bottom of page